Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pico

Obrazek

1179 Pico 7.6 bodu - zařazen do Akceleračního programu narozen 18.5.1996 Míry 81 - 96 - 132 - 13.5

 

 

 

 

 

Tento hřebec nemá jen 5 obvykle žádaných „P“, ale 10. Pětici PŮVOD - POSTAVA - PRACOVNÍ POUŽITELNOST - POVAHA - PLODNOST  doplňuje (už trochu složitěji na P, ale čeština zázraky umí)::

PIDI VELIKOST - hřebec by měl být v chovu SHP nejmenší kůň ve stádě, aby potomstvo nepřerůstalo velikost klisen. Pico je o 4 cm menší než Tirza.

PERFEKTNÍ BARVA - ta je pro každého chovatele jiná. Říká se, že barva koně nedělá, ale kdo má rád ryzáky, má víc radosti z rezavých hříbat, než třeba z černých. Takže - barva dobrá!

PROGRES - je ideální, když je hřebec nejlepší zvíře ve stádě, jinak je škoda připouštět dobré či vynikající klisny průměrným hřebcem. Nevím, jak opravdu Obrazekobjektivně zhodnotit své kobylky, špatné nejsou, ale ať tak či onak, Pico vyniká v tom, co klisnám schází a tak lze doufat, že u hříbat se vady jejich matek zmírní… (tím se toto P liší od „postavy“ - nejde jen o to, mít hřebce co nejlepšího exteriéru, ale aby měl předpoklady vylepšit další generaci, musí být zlepšovatel v konkrétních znacích).

PŘIROZENÉ INSTINKTY, POHROMADĚ S KLISNAMI - to, že Pico není mladíček, ale hřebec v nejlepších letech je pro mne výhodou. Není nadržený mladíček, ale současně má dost sebevědomí, což znamená, že klisny neúměrně neobtěžuje, ale také ho neodradí nějaký ten kopanec bouřlivých námluv nebo žárlivé kolegyně říjící se klisny. Hřebec musí být schopen se v přítomnosti říjících klisen napást, držet kobyly ve stádě a zklidňovat je. Pico se v  pohodě přizpůsobil systému 7/24, nevadí mu spát pod širákem…

POUČENOST OHRADNÍKEM - podmiňuje možnost držet hřebce přirozeně ve stádě s klisnami a hříbaty. Pro mne velmi důležitá vlastnost - nemám s hřebcem žádnou práci navíc.

 

 Obrazek

 

Kdybych si měla vymyslet ideálního hřebce pro můj chov, byl by to Pico. Považuji ho za do jisté míry „osudového“ hřebce. Robin mne kdysi přesvědčil, že není poníka nad shetlandíka, Goldan Cavalier mne v tom utvrdil a byl tenkrát naším ideálem - metrový pony zvládající s dětmi cokoliv kdykoliv. Pico obrací moji pozornost k mini typu. Už nějaký čas balancuji na hraně obou typů, ideálně vyjádřeno cílem chovu 90cm KVH (plus mínus 5 cm), a do tohoto rozmezí se vejde jak nejmenší Tirza, tak největší Sametka. Dalo by se to definovat i jinak - malý standard. S Picem  budeme mít asi víc odchovů v mini typu než dosud. Uvidíme. Držte mi palce, ať si to Pico u nás užije co nejdéle.