Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poučila jsem se, a druhého našeho koně, poníka Robina, jsem fotila více. K vánocům jsem dostala vlastní foťák a mohla fotit děti i poníka, co peníze na vyvolávání filmů stačily! Když jsem měla fotek plnou krabici, uspořádala jsem si z nich svou první kroniku., která začíná pořízením Robina a popisem následných událostí, některé jsou podchycené fotografiemi, jiné jen textově. Postupně jsem popsala 4 kroniky. Každý rok jsem nezapomněla představit nová hříbata a zachytila na fotkách jejich vzhled i růst, než šla k novým majitelům. Tyto záznamy jsou užitečné dosud pro porovnávání nynějších hříbat s předchozími. Fotila jsem děti na vyjížďkách a lepila do kroniky fotky z akcí. Zjistila jsem, že děti si lépe pamatují soutěž, kterou si mohly připomínat na fotkách z kroniky, než akci, kdy jsem jako spolupořadatel neměla čas fotit a nenašla ani jiného ochotného fotografa.

ObrazekObrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mezitím vzrostlo stádo skotu a záznamy, které jsem o kravách vedla do sešitu, nabobtnaly. Nechtěla jsem vést paralelně dvě kroniky - koňskou a hospodářskou, tak jsem sloučila obojí do diáře. Od té doby mám na každý rok diář, který je veden jako kronika hospodaření a koní, tedy obsahuje záznamy o setí, hnojení, inseminaci krav, ale také o tréninku koní a všeho kolem koní. I zde mám k událostem i fotografie, převládají koně, doplňují je fotky z polních prací, telat, zahrady, nových strojů atd. Letošní diář je 10. v pořadí.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do diářů se nemohly vejít fotky z akcí. V kronice nebyl problém udělat zápis o výstavě na několik stránek kvůli počtu fotografií, v diáři má každý den jen jednu stránku. Proto jsem tyto fotky dávala do alb podobně jako fotografie z focení stáda a hříbat Věrkou a Terkou, takže přece jen vznikla souběžná dokumentace, ale bez nutnosti dělat denně dvoje zápisy. Letos diář doplňují fotky uložené na webových stránkách, protože jsem přešla na digitální focení. Do diáře si tisknu jen část fotek, abych jimi ilustrovala zápisy (některý den lze události shrnout jednou větou, tak aby nebyla stránka diáře skoro prázdná, využiji ilustrační foto - v létě třeba pasoucího koně, vyfoceného před týdnem, po deseti letech je to dostatečně termínově přesné).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mám tedy uplynulých dvacet let zdokumentováno, zpočátku jen významné události, později den po dni. Možná si řeknete - mám fotky uložené v PC nebo na webu, to stačí. Já myslím, že nějaká forma kroniky je užitečná většině chovatelů, máte.li fotky doplněné datem a popisem. Písemná forma záznamů se pohodlně přenáší a je lepší pro prohlížení s návštěvou - každý dostane jednu kroniku či album a listují si všichni vlastním tempem… Je ale pravda, že webovky rychle a zdarma seznámí s novými záběry z našich luhů a hájů všechny moje přátele. Tak je asi dobře, že mám obojí.

Obrazek