Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Gemini z Aslanu  HPK - 8,6 bodu  Pedigree

nar.14. 6. 2005,  míry 91 - 102 - 128 - 13.0

100-6107_zraw.jpgTato bělka, která navíc není narozená u nás, přesto dobře "zapadla" do stáda... V minulých letech jsem úzce spolupracovala s chovem doktora Nováka, tedy s Pepou. Moc nám pomohl s dopravou koní a také na čas zapůjčil svého hřebce Borgise, kterého jsem později odkoupila, když se rozhodl svůj chov SHP ukončit. V rámci této spolupráce došlo k výměně klisny Armair Amy odchované v Aslanu za hřebce Borneo odchovaného v Plaňanech.Když začal Pepa postupně prodávat zbytek svých koní, zajímala jsem se o dceru Borgise, klisnu Borginu. Je to poměrně malá kobylka a mne napadlo, že by mohla dát zajímavé hříbě s hřebcem paní Skalické Halstock Gobstopperem z hřebčína Permoník. Nakonec byl tedy dříve na prodej Borgis, takže koupě jeho dcery Borginy nebyla realizována a později byla tato klisna nabídnuta s hříbětem a znovu březí do hřebčína Viklan. Protože jsem naopak do Viklanu prodala Sametčino dceru Salome a v té době nevěděla, zda-li už nebude mít Sametka samé hřebce (dala po sobě Dakara a Bontona), koupila jsem si za 2 prodaná hříbata hřebečky malou sotva odstavenou Gemini, dceru Halstock Gobstoppera a Borginy, tedy hříbě, které jsem měla naplánované zkusit odchovat sama - ale už "hotové"! Přivezli mi ji majitelé hřebčína Dominika - tak vidíte, kolik přátelství tato kobylka ztělesňuje!
Přidat koupené odstávče do stáda, které již má nějaké sociálné rozvrstvení, by znamenalo přisoudit mu rovnou pozici zvířete "omega" (toho, co všichni odhánějí). Je možné,. že při pozvolném přidávání do stáda stejně nově příchozí zvíře bude nakonec v sociálním pořadí tím posledním, ale cílem je, aby se vůbec stalo příslušníkem stáda. Proto jsme Gemini s ostatními koňmi seznamovali postupně. Nejprve chodila do zahrady s "hostující" klisnou
Nicotianou, se kterou byla ve stáji - v sousedníchObrazek boxech. Později se s nimi chodila proběhnout i plnokrevná Aska, před kterou Nicotiana "adoptované" hříbě bránila. Později však měla Nicotiana svoje hříbátko Narcisku a Gemini jsme zkusili spřátelit s haflingou Loretou. Později jsme Loretu seznámili s Askou a Gemini přidali do druhé ohrady k Sametce a Borgisovi. Nakonec mohli být všichni koně pohromadě, i když jsme raději drželi zvlášť shetlandy a zc¨vlášť větší koně, protože jsme nemohli riskovat zdraví dvojice u nás ustájených poníků - Nicotiany a Narcisky.

Z Gemini se stal velký mazlík, až otravný. No posuďte sami - přijdete se do výběhu fotit koně a neustále u vás stojí ponička a chce drbat a drbat, cpe se do záběrů a vyfotit ji alespoň z 2 metrového odstupu je nemožné.
Poté, co se Sametce naredila Sasanka, měli jsme ve výběhu zakrátko 3 zvědavé kobylky, kdy všechna tři hříbata návštěvy nadšeně vítala a vnucovala se k podrbání. Na jednoho člověka jich bylo moc - nemám 3 ruce, abych stihla drbat naráz 3 koně, ale když přišlo lidiček více, bylo to optimální.
Niky s Narciskou na podzim odjely a Gemini a Sasanka vytvořily dvojku kamarádek. Bohužel později Sasanka uhynula a tak jsem k Sametce a Gemini importovala kobylky ze zahraničí...
 
 
Zatím největší "samostatný" výstavní úspěch byl v roce 2006 - 1. místo ve třídě mladých koní standard typu, ŠAMPION MLADÝCH - regionální výstava Plasy 2006
V roce 2012 na IV. Shetland pony show v Chomutově zvítězila v soutěži chovatelských skupin (memoriál Ing. Dušan Jakovljeviče)  rodina Gemini-Ginevra-Grácie-Pirožek!
 imgp8577.jpg
 Povaha: ZLATÁ! Kobylka chodí pod sedlem, v zimě tahá sáně a vše snáší jako 100% profesionál, je u dětí velmi oblíbená a nejen proto, že ji snadno mezi ostatními, rezavými, rozpoznají. Ve své plné dospělosti už není dotěrným mazlíkem, tuto funkci za ni převzala její dcera Ginevra, která po mamince podědila její bezproblémovou povahu, zvědavost i zálibu ve válení, aspoň nyní, co je mladá, se jako kopie mladé Gemini projevuje (asi z toho taky vyroste jako Gemini).  Gemini je prostě kůň, který je milován jezdci i chovatelem a v jejím případě jí ráda odpustím její pro Aslan netypickou bílou barvu...
Exteriér: Kobylka má skvělou stavbu těla i chody, bohužel má jemnější kostru a mezi standardními mohutnými shetlandkami se na výstavách "nechytá". Je škoda, že přestože je jejím otcem minishetland, ona sama hranici typu mini přerostla. Zajímavé je, že potomstvo se zatím jeví všechno v typu mini, přestože první dvě hříbata měla se standardně velkým hřebcem! 
 
Hříbata:
2008 - Bonus z Aslanu (po Borgis) - ryzák
2009 - Ginevra z Aslanu (po Borgis) - bělka 
2010 - Prior z Aslanu (po Pico) - ryzák
2011 - Grácie z Aslanu (po Pico) - ryzka
2012 - Pirožek z Aslanu (po Pico) - ryzák
2013 - Guinevera z Aslanu (po Pico) - ryzka
2015 - Pierot z Aslanu (po Pico) - bělouš
 
 
936 Halstock Gobstopper 
Kerswell Mercury

 
New Park Chieftain
 
Kerswell Molly
 
Halstock Goblin

 
Lakehead Evan
 
Halstock Gillian
 

4/473 Borgina


 
639 Borgis

 
Pedro
 
Miranda
 

Č 1655 Petty 

351 Artur
 
K 49 Annabella