Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ginerva z Aslanu

Obrazek

Míry: 82 cm KVH, 90 cm KVP, 122 obvod hrudníku, 11,5 obvod holeně

HPK - 8,4 bodu

Příběh narození:Celkem v klidu jsem sledovala Gemini 20. dubna. Proč v klidu? Protože jsem si naplánovala hříbě na 21. dubna. Zatímco v pondělí mne tedy nepřekvapilo, že Gemini ještě hříbě nemá, zarazilo mne to v úterý - toho naplánovaného 21. Tak hezky jsem si to vymyslela, aby to ladilo k 7.4. Bon Bona, a Gemini nespolupracuje… Moje zklamání, že hříbě opravdu ráno pod kobylou není, bylo neadekvátní. Na hezkém datu fakt nesejde, to byla jen taková „hra“, tak proč si připadám podvedená? Pochopila jsem to o několik hodin později. Datum porodu nelze vypočítat přesně na den, délka březosti kolísá. Také příznaky brzkého ohřebení sice zaregistrujete, ale u některých klisen kulminují už několik dní před porodem, u jiných až bezprostředně před ohřebením a tak neexistuje 100%ní metoda, jak porod předpovědět (např. že tutově bude do 24 hodin a naopak, že tutově v příštích 24 hodinách nebude). Znáte-li své koně, můžete se trefit pomocí intuice ( patrně vyhodnocení podprahových jevů, které pozorujete na koni, a neumíte definovat), mám potvrzeno, že jsem se minimálně 1x trefila u Sametky ( nechala jsem ji ve výběhu u ostatních koní, ale jeden večer mne napadlo - odveď ji do stáje - druhý den měla hříbě) a letošní odhad hřebení Gemini sice nemohu podložit tím, že bych klisnu odvedla z výběhu, ale jak už jsem napsala - velice mne překvapilo, že jsem ráno nenašla na pastvině i hříbátko. Gemini to stihla napravit a ohřebila se dopoledne, mezi 10. hodinou, kdy jsem po ní koukla při odchodu z dojírny a 11. hodinou, kdy mi Jiří hlásil - běhá ti po louce něco malého! Když běhá, tak je to živé a zdravé, pomoc člověka nepotřebuje…ale drobek, kterého si vodila Gemini pyšně po louce, tahal za sebou na pupeční šňůře placentu. Ještě než jsem se podívala, jak to má uspořádané pod ocáskem (tedy je-li ho „holka“ nebo „kluk“), musela jsem drobka zbavit přítěže… Gemini mi udělala radost klisničkou, která je zatím rezavá, ale s tmavýma nohama a předpokládám, že bude bělka. Je tedy daleko od mého ideálu ryzáka s odznakem, na hlavě nemá ani jeden bílý chloupek, ale je překvapivě droboučká a něco na ní je, co mne láká odložit rozhodnutí o jejím prodeji na trochu později, nebo trochu víc později… 

0026_25_0277.jpegVyrůstání: Ginevra byla od malička přítulné hříbátko, přesto jsem ji chtěla na jaře 2011, jako 2 letou prodat kvůli její bílé barvě. Než se stačil někdo najít, komu by dělala radost, zranila se ve výběhu, pravděpodobně ji kopla Loreta. MVDr. Ladislav Šebo kobylce vyrobil z kůže (sedlářství byl jeho koníček) dlahu na míru, kterou zraněné hlezno Ginevře zpevnil. Bohužel neštěstí nechodí jen po koních, tak se náš nejlepší veterinář už vyléčení Ginevry nedočkal, zemřel.

Ginevře se noha krásně a bez následků zahojila, takže se stihla v tom roce předvést na výstavě v Plasích a v Pardubicích a nikdo jakékoliv následky úrazu nepozoroval, ani ti, co o něm věděli, už neuhodli, na které noze se to kobylce stalo.

Povaha: super, milá, někdy až vlezlá, klidná, vždy v pohodě.

img_9804.jpgVýstavní úspěchy:
 2009 - regionální výstava Plasy  - 2. místo ve třídě hříbat mini typu

2010 - regionální výstava Plasy - 3. místo ve třídě mladých 

2011 - regionální výstava Plasy - 1. místo 2 leté klisny minityp

2011 - národní výstava Pardubice - 3. místo ve třídě mladých koní 

2012 - shetlandpony show Chomutov - 3. místo ve třídě klisen minityp

2012 - národní výstava Pardubice - 2. místo ve třídě tříletých klisen mini