Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aletta-Clair v. Kairos se narodila 30.4.2007 v Liesselu v Holandsku v chovu rodiny Damenových „Kairos“. Našla jsem její foto na inzertním servru, zaujala mne výraznou hvězdičkou na čele. Do ČR dorazila 8. března 2008, tedy jako ročka, přesněji bylo jí 10 měsíců. Otcem Aletky je hřebec Sir Sent Clair v. Kairos , mladý vraník po ryzákovi Hairos v. St. Fortuna, holandskému šampionu z roku 2002, matkou vranka Trigger v.d. Boksenlaer po hřebci Adam v. Spuitjesdom, holandskému šampionovi z roku 1994. Oba dědečkové jsou tedy významní hřebci s KVH 86 a 85 cm, tedy minishetlandi, babičky jsou obě KROON, jedna dokonce KROON PREF. O rodičích se v době nákupu Aletky nedalo mnoho zjistit, protože šlo o velmi mladé koně (otci bylo v době narození Aletky 5 let a matce jen 4 roky). Aletka obdržela ještě v Holandsku tzv. veulenpremii. Po podrobnějším prozkoumání rodokmenu nelze přehlédnout, že je příbuzensky prochovaná na hřebce Adam v. Spuitjesdom, který je nejen otcem matky, ale také otcem matky otce.

Byla tedy prezentovaná jako velmi nadějná kobylka, čemuž odpovídala i cena. Okouzlila mne svou hvězdičkou a tak jsem tedy kývla i na vyšší cenu. Koneckonců - proč kupovat jiné levnější hříbě, když se vám líbí tohle?

Po vylínání mne Aletka trochu zklamala, stalo se z ní ošklivé kačátko, hlavně ve smyslu určité jemnosti tvarů. To spolu s bujnou hřívou vytvářelo nepoměr, štíhlé tělíčko bylo o to nápadnější. V létě si část hřívy odrbala a naopak trochu zesílila a tak začala vypadat lépe.

Na výstavách byla zatím 2x:

-         v roce 2008 v Plasích 1. místo v mladých koních minitypu

-         v roce 2009 v Plasích opět 1. místo v mladých koních minitypu.

Na skutečné soutěžení však musí počkat do příštích let, kdy bude možné porovnat její kvality s jinými dospělými koňmi minitypu SHP.

            V roce 2009 po jarním línání bylo znát, že je Aletka o rok starší, ale přesto jemnější než bývala Sasanka, kterou měla ve stádě nahradit. V síle holení tedy zrovna nevyniká, má ale  velmi přítulnou povahu a je to tedy takové naše zlatíčko. Aletka je obvykle první klisna, která ke mně ve výběhu přiběhne, vítá se se mnou a nechá se drbat. Je otázkou, nakolik má šanci vyniknout vedle tak skvělých koní, jako je Fientje a Pico. V roce 2010 se Aletta-Clair zúčastní svodu klisen (takže získá oficiální míry a bodové ohodnocení svého exteriéru), posléze plánuji její účast na 1-2 výstavách ročně. Samozřejmě doufám, že se osvědčí jako chovná klisna a dá nám kupu krásných hříbátek!

 

Náhledy fotografií ze složky Aletta-Clait