Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výběr hřebců v Kadově 2008

8. 4. 2008

Raději se účastním akcí, kde se něco děje kolem koní, než schůze. Minimálně je na co se dívat a pokud potřebujete něco s někým projednat, čas na rozhovor určitě najdete.

Protože prvním uvítáním v Kadově byla informace Táni Brukové, že se jí již ohřebila její klisna Kamila a přidala k předchozím hřebečkům dalšího hřebce, dosti bílého strakáče se zvláštním jménem, takže si ho přesně nepamatuji. Kamila prostě ještě neusoudila, že bylo hřebečků už dost. Když už jsem u toho "vítání občánků" tak paní Skalická má o několik dní starší hříbátko, prvního potomka hřebce Picco, ryzáčka Prince. Chovatelé se postupně sjížděli a po ohřátí v klubovně kadovských myslivců se začalo s měřením přivezených hřebečků. Vlastní posuzování probíhalo ve třech skupinách - shetlandi mini typu, shetlandi standardní a hřebci minihorse. I ti, co se přijeli jenom podívat,mohli být překvapeni hojnou účastí koní celkem, ale přitom pouhými 2 hřebci standard typu.  Zdá se, že začínáme být také světoví - roste zájem o co nejmenší shetlandy. Akce se zúčastnili také hřebci s doklady patr bred shetlandů v barvě tygrované, což jako nepůvodní zbarvení řád plemenné knihy vylučuje. Tyto koně momentálně v ČR licentovat nelze. Minihorse licenci získat mohli díky tomu, že na akci SCHSHP jaksi hostovali.

K zamyšlení mě dnes, při psaní tohoto příspěvku, přivádí skutečnost, že každý hřebec před komisí neuspěl. To je v zásadě v pořádku, když už máme z čeho vybírat, vybírejme to nejlepší. Ale chápu i zklamání chovatele, který si koupil odstávče s cílem odchovu plemenného hřebce a nepodařilo se mu plán dovršit. Nevím také, jaký smysl měla na akci účast koní, kteří zde kvůli zbarvení byli zcela zbytečně, uznávám, že o tom nic nevím (zda pořadatelé věděli předem, jakou mají tito koně barvu).

Nebudu však problém rozebírat do podrobností, pouze připomenu legendu českých shetlandů, hřebce 386 GOLDAN CAVALIER, zakladatele hřebčí linie A s neuvěřitelným obvodem holeně 16.6 cm. Působil v chovu s bodovým oceněním 6.5 bodu. Dostal by v dnešní době více bodů? Nebo byl by vůbec licentován? Je těžké hodnotit situaci, která nenastala, hřebec získal licenci před více jak 15 lety, v jiné situaci a tak své geny předal hojnému počtu potomků.

Co vy na to?