Jdi na obsah Jdi na menu
 


Útěk Nicotiany a Narcisky

7. 1. 2008

 

Stát se to může snadno, stačí, když se kůň zbaví jezdce a chvíli pobíhá po okolí, nebo se vrací sám domů do stáje… Většinou ale, nejste-li s ním venku sami, se kůň drží poblíž ostatních a jezdec ho odchytne a znova nasedá. Také nejrůznější úprky jediného koně z ohrady nebo stáje byly v podstatě jen nepříjemné, volný koník se držel na dohled ostatním a po vydovádění se nechal chytit, aby se dostal k nim zpátky.

 

Ale horší jsou útěky koní, kteří do stáda nepatří (byli u nás ustájeni) a navíc jde o klisnu s hříbětem, tedy o dvojici, která si vystačí sama a žádné stádo nepotřebuje…A to ještě znásobte snahou chovatele oba otužovat a tedy přivykat na pobyt pod širým nebem 24 hodin denně. Takový kůň (pokud neuteče v zimě), nic nepotřebuje, co by ho nutilo hledat po útěku člověka.

Nicotiana s Narciskou byly umístěné v zadní zahradě, jen tak pod stromy. Trochu už se znaly s jinými koňmi, ale vpuštění do ohradníku bylo plánováno o pár dní později. Kobylka s hříbětem tak dlouho lomcovala brankou, až se vytvořila mezera, kterou se hříbátko protáhlo do sadu, kam jsem je také dávala pást. Niky se musela prodrat za ní a další 3 možné branky bránící přístupu na silnici se neobtěžovaly dovřít děti a tak kobylky pokračovaly až na silnici, po ní skoro do vedlejší vsi, kam ale nedošly, protože si jich tam nikdo nevšiml. Odbočily tedy na pole a staly se neviditelné. Jak jsem si druhý den ověřila, když jsem holky vedla zkratkou přes pole domů, z obilí těmto minishetlandkám nevykukovaly ani špičky uší. Kobylky se vydaly na exkurzi do volné přírody odpoledne a do tmy jsme po nich nenašly žádné stopy. Bylo to velice zdrcující, protože nebyly moje a měla jsem obavu, že mohou nálezce zlákat si je nechat – daly by se naložit i do dodávky a že je někdo má na zahradě by si sotva všiml soused za plotem. Je jasné, že držení jezdeckého koně neutajíte, ale minishetlanda?

Ráno bylo moudřejší večera. Objevili jsme je sice úplně náhodou, když manžel nahlédl do kolejového řádku, kde právě Niky svačila zralou pšenici a Narciska její mlíčko. Jinak bychom asi museli počkat až na žně, až by se schovávačka koním posekla…

Hned druhý den šla Nicotiana a Narciska na pastvinu, do dvojitého ohradníku k ostatním shetlandům.

 

Této pastvině „U háječku“ říkáme také navykací ohradník, pouštíme tam také telata, co se prvně pasou. Je ohrazen dvojmo a navíc jednu dlouhou a jednu krátkou stranu obdélníka tvoří mimo oplocení i potok, na další krátké straně je kamenitá stráň a tak stačí chvíli pohlídat jednu dlouhou stranu. Za ní sice není žádná přirozená překážka, opticky brzdící rozeběhnutá zvířata, ale další ohrada, takže uprchlík by pouze proběhl do druhého ohradníku. Koním obvykle stačí, když je elektrický ohradník uhodí 1x (krávy musejí zkusit ohradu 3x – 5x, než ji pochopí), ale jen když k němu přijde tak, že po ráně stačí zastavit a vrátit se. Jinými slovy – v prudkém cvalu koně ohradník nezastaví, ale budete mít problém chytit ho za ohradou a dát zpátky.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář