Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skoro kouzelné vzorečky

10. 9. 2009

Velikost hříběte v dospělosti

Narodí se vám hříbátko, připadá vám malinkaté, těšíte se, že máte minishetlanda…bude opravdu v minitypu? Nebo naopak zdá se vám narozený poník malý, aby něco v dospělosti utáhl?

Na úsudek, že hříbě bývá velikostně průměrem rodičů, se nedá moc spolehnout. Doložit to mohu i vlastními odchovy, kdy hřebec Bon Ami je menší než kdokoli z jeho rodičů i prarodičů, a naopak klisny Salome a Kassiopeia hravě přerostly oba své rodiče. Trochu lepší výsledek vám poskytne změření hůlkové kohoutkové výšky hříběte do 24  hodin po jeho narození. Na to vám stačí skládací metr, naměříte 50-70 cm.Pak stačí přičíst 50% naměřené výšky, např. má-li hříbě  60 cm, bude mít v dospělosti kolem 90 cm KVH.

KVH hříběte v dospělosti = KVH v den narození x 1,5

 

Jak těžkého jezdce unese poník?

Říká se, že pony by měl nosit 1/5 své váhy. Nepřipadá mi to spravedlivé, vždyť vykrmený pony bude nosit své sádlo + těžkého jezdce, zatímco vytrénovaný pony se stejnou kostrou bude zatěžován méně a přitom by měli mít jezdce stejného. Chceme-li zatížit poníka úměrně síle jeho kostry, musíme vycházet z míry, která je přímo úměrná mohutnosti poníka. Mluvíme-li o pravidelném zatížení koně (při občasném přiježďování lze koně zatížit na chvíli zkušenějším, i když těžším jezdcem), dobře vychází tento vzorec:

Maximální hmotnost jezdce = (obvod holeně -5cm) x 5

 

Jak zvážit poníka bez váhy?

V tomto případě je můj vzoreček jen nejlepší pokus vyjádřit hmotnost poníka aspoň přibližně, např. pro dávkování odčervovací pasty. Hmotnost koně není stálá, a podobně se mění i jeho obvod hrudníku. Opravdu jen orientačně platí, že pokud je obvod hrudníku 125 cm a více:

Hmotnost poníka = (obvod hrudníku - 100 cm) x 5

U hříbat (popř.mladých koní a velmi útlých koní), co nemají ani 125 cm kolem hrudi, je vám tento vzorec nanic. Tam předpokládám, že obvod hrudníku je roven hmotnosti hříběte.

 

U všech měr, co zkusíte na poníkovi naměřit, platí, že se měří „na doraz“, tedy utahujte krejčovský metr kolem holení nebo hrudníku v jejich nejužším místě stejně jako se to dělá na svodu. Změřte míry aktuálně, tříletá klisna měřená na svodu před 5 lety má dnes míry o něco větší. A napište mi do návštěvní knihy, jak vám to sedí, zejména můžete-li poníky i zvážit!

Možná zjistíme, že pro poníky jiného typu, než chovám, nesedí.