Jdi na obsah Jdi na menu
 


O lidech a "železe"

13. 6. 2012

Dovolila jsem si poukazovat zde, dále ve zpravodaji SCHSHP, na diskuzním fóru iFAUNA, na Facebooku na zbytečnost předvádění Pica s povinným udidlem. Pouhá neoficiální diskuze na facebooku a ifauně vedla k ostré reakci včetně 2 představitelů vedení SCHSHP ve stylu "na pravidla a tradice si sahat nenecháme". Přitom já nikdy nezačínala diskuzi nějakým požadavkem, na facebooku jsem se ptala nad snímkem také uvedeným zde, zda se to někomu líbí, na ifauně jsem vznesla dotaz, kde je uzákoněno povinné uždění dospělých hřebců. Ve zpravodaji SCHSHP jsem vše popsala podrobně, ale žádala pouze o zamyšlení... 

 A co jsem se všechno dozvěděla?

dsc02709.jpg

* když mi vadí železné udidlo, mám si pro Pica koupit plastové, do huby příjemné

 * kdyby byl na udidlo navykán, nebránil by se mu - mám mu nasadit uzdečku a nechat ho v ní na pastvě celé dny, pak už bude udidlo brát jako něco obvyklého

 * fotky, kde mele hubou, aby udidlo vyplivl, prý zachycují jeho řičení

 * nemám zapínat vodítko do kroužku udidla, ale přes můstek do obou kroužků udidla - když jsem reagovala fotografií zde uvedenou, kdy vodítko zcela volně visí dolů a já pouze lehce přidržuji koně za lícnici, tak prý koni vadí, jak mu za tu lícnici udidlo povytahuji trochu koutkem úst stranou k sobě 

* ale také jsem se dozvěděla takovouto perlu: "myslím si, že žádnej hřebec se zatim z toho neposral a taky neposere"

Souhrně jsem se tedy dozvěděla, že koně včetně hřebců udidla asi milují, ale já neumím koni vybrat správné, neumím koně na něj naučit a neumím koně držet. Na snímku koně vlastním 2 hodiny, má na sobě uzdečku, kterou nosil i předtím, takže asi mají ti tradicemilující lidé pravdu - hřebec má správné udidlo, je na něj naučený, jen já mám problém, kde by žádný neměl být?

Dále jsem se dozvěděla, že jsou hřebci bez udidla by na akcích mohli být neovladatelní a způsobit zranění diváků. Bavíme se stále o minishetlandech o hmotnosti 100 až 130 kg, nebo o doma drženém tygrovi? Když jsem si dovolila upozornit, že stejně velcí hřebci minihorse udidlo mít nemusejí, tak protoargument zněl - držme se tradice. Je to ve výstavním řádu, angličané to také tak mají a basta. Vlak jede po kolejích a jinudy nepojede, chápu tradiční arabské ohlávky, ale u SHP nejsou nějaké skutečně tradiční, jen je uždění hřebců zvykem stejně jako hony na lišku... 

Nejsem propagátorem typu "udidlo nepatří do huby žádnému koni", ale také si nemyslím, že uzdění hřebců všech velikostí je jediná správná věc. Byla bych ochotná zvážit právě aspekt 100%ní bezpečnosti diváků proti dejme tomu 95% bezpečnosti vedení minihřebce na ohlávce  - jenomže je tu právě ta chvíle nauždění koně. Na akci se koně převážejí s ohlávkami na hlavě, za které jsou uvázáni v přepravnících. To znamená, že nastane okamžik, kdy je potřeba hřebci tuto ohlávku sejmout a nasadit mu uzdečku. Tento "kritický bod" manipulace s hřebcem může vést k tomu, že hřebec zdrhne a bude se pohybovat volně bez čehokoliv na hlavě! Ano, dáváme si pozor a naužďujeme koně se vší možnou opatrností - ale pokud kdosi tvrdí, že minihřebeček vedený na ohlávce je potencionálně nebezpečný a hřebec s udidlem v hubě je OK, měl by zvážit i toto riziko.

Pokud jste někdy pravidelně navštěvovali nějaké diskuzní fórum, tak vám nemusím říkat, že se tam najdete kromě dobrých rad a zajímavých zkušeností i příspěvky od lidí s krajně vyhraněnými názory - pro ně je vše buď černočerné nebo bělostně bílé a nic mezi tím. V politice se takoví lidé označují jako krajní pravice nebo krajní levice. Takové lidi nepřesvědčí žádné argumenty, neboť oni znají jen svou pravdu a nic jiného pravda být nemůže - a nesmí.

 

 

Naštěstí ale skutečně jsou lidé, kteří problém chápou podobně jako já - cituji některé z nich:

* Proč jen hřebci?? Proč jsou démonizovaní? já bych nebyla nadšená ani z pobíhající kobyly. Na udidle může být kůň podstatně hůře ovladatelný než na správné ohlávce.

*Každý nekoňák při pohledu na koníčka s 80cm v kohoutku s udidlem v hubě vám řekne, že koně týráte. A máte pak vysvětlovat, že se to prostě musí. To je jen zvyk z doby komunistů, kdy se koně nedělili podle výšky, ale pro všechny platila stejná pravidla a nyní se už zkostnatělým lidem nahoře nechce ta pravidla měnit. Kdo někdy vedl minishetlanda ví, že při použití udidla mu způsobuje silné nepohodlí, protože běžný kůň má hlavu nad vodičem a tlak působí dolů, ale u minishetlandů naopak nahoru, takže ať chce vodič sebevíc, tak udidlo v tlamě prokluzuje a tlačí úplně jinam než má. 

*  Tak proč nenechat vychovaného hřebce bez udidla a v klidu? Já bych si jako plemeníka vybrala pouze hřebce, kterého uvidím pracovat bez udidla a v kolektivu alespoň 5 dětí, které mu budou podlézat pod břichem. Pravidelně se svými minishetlandy pracuji mezi dětmi na akcích a výstavách a ani udidlo nemám v řádu na ochranu zvířat proti týrání. A každý jen chválí, jak jsou koně vychovaní i mezi velkými koňmi a hřebci jezdíme pouze na ohlávce. Třeba se těm nahoře jednou rozsvítí a za pár let to budou oni, kdo tady budou psát nové osvětové učení o bezudidlovém využívání shetlandů. Do té doby - všem chovatelům shetlandů, kteří zbytečně nervou do huby svým kamarádům kovy - třikrát hurrá!

Děkuji těmto lidem za psychickou podporu, vidím, že nejsem sama, kdo o věcech přemýšlí a snaží se podle svých poznatků s koníky zacházet. 

PS: navíc je diskuze zda uzdit minihřebce dobrý způsob, jak poznat, který z kolegů chovatelů hledá celoživotně poznání a který nikoli...

Cituji komentář Petry Šarochové z 23.10.2012:

1. Děkuji ti, že jsi napsala, že zapřaháš s udidlem. 

2. Vožení dětí na ohlávkách, jasně v tom nevidím problém. V ježdění už trochu jo, ale to asi záleží na tom co si představíme pod pojmem ježdění. Jednak si myslím, že když dítěti nedám do ruky otěže spojené udidlem s citlivou hubou koně, nikdy se to dítě nenaučí citlivě zacházet s otěží. Naopak si myslím, že má-li otěže zaplé do ohlávky musí vyvynout mnohem větší sílu aby koně zatočilo nebo mu zvedlo hlavu od trávy, takže v podstatě se takové dítě učí přesný opak toho co chceš dosáhnout a totiž mýt tvrdou ruku, cukat za otěže. Dovolím si nastínit svůj návod jak minimalizovat dopad začínajících dětí na koňsk é tlamičky. A) dítě se nejprve musí naučit najít stabilitu na koni, to zamvená dlouhé měsíce na koni na lonži (v případě zadatných vodičů nemusí být lonž nutná) s madly, cvičit, cvičit a zase cvičit alespoň v kroku a klusu. Když už dítko nepotřebuje ruce k tomu aby se na koni udrželo a ovládá nezávysle ruce a nohy, pak mu poníka nasedlám a nauzdím. Udidla volím téměř s přímou úměrou čím nezkušenější jezdec, tím jemnější udidlo (jemnější nemusí být nutně tlustější, spoustě SHP ta tlustá udidla nevyhovují protože se jim prostě nevejdou do tlamy) vybrat koni správné udidlo je celkem alchymie, jám mám doma udidel plný kýbl a neustále podle potřeby zkouším a měním. Takže máme dítě co se v klusu nepotřebuje drže rukama, naužděného poníka s dětským sedýlkem s poutkem nebo jen s madly a k tomu všemu doporučuji ješte vyvazováky, nastavené tak, aby koník nemohl dát hlavu dolu a začít se pást ale jinak by ho neměli omezovat, takže žádná hlavu na kolmici. V ohrazenem prostoru je toto podle mě základní předpoklad aby se dítě naučilo citlivě zacházet s otěží. Udidlo zajistí relativně rychlou reakci poníka na správný povel, naopak ale dítěti velmi rychle dojde, že "tahá" na špatnou stranu. Vyvazováky zajistí, že se dítě nebude muset přetahovat s pasoucím se poníkem, a věř mi, že naši koně vědí že když dostanou vyvazováky jsou jezdit s malými dětmi a chovají se jako profíci, vědí, že to nebude žádná dřina. Když těm dětem zajistíte takové podmínky aby měli p ocit, že toho koníka lze ovládat v klidu a po dobrém, je to podle mě to nejlepší co můžete pro současné i budoucí poníky mladých jezdců udělat, a je úplně jedno, že ti první poníci obvykle poslouchají spíš člověka který stojí uprostřed jízdárny, než toho co mají na zádech, naše začínající děti jsou tak malé, že tuhle fintu zatím neodhalí. Sem se nějak rozepsala neboj už zkusím být stručná. 

3. Výstavy! V návaznosti na předchozí bod já jsme zásadně proti tomu aby děti jezdili na nezudidlovém uždění, podle mne je to nebezpečné. Podle mě dítě na SHP nemůže mít dost zkušenstí aby koni dávalo jasné jemné a zřetelné pomůcky sedem a holení i v krizové situaci. A pak se na mě klidně zlobte, ale v takovém případě je pohodlí koně podřazené zájmům dítěte i okolí, pokud jde o zdraví ať raději dítko vezme koně za hubu než aby se stal nějaký průših. V případě, že dítě vycuká koni hubu ze vzteku pak je na místě diskvalifikace pro nesportovní chování. Takže za mě děti na závodech či výstavě bez udidla v žádném případě. Hřebci v mladém vystavovateli jedině s udidlem. Asi nejsem pro úplný zákaz hřebců v mladém vystavovateli, přestože britští rozhodčí to neradi vidí. Myslím, že dobře předvedený hřebec v této kategori je ukázkou správného charakteru SHP. Nicméně ani sebelepší mladý vystavovatel nebude mít tolik zkušeností jako dospělý, takže určitě udidlo. Naše děti předvádí na udidle i klisny, ale to už je zase moje volba.  

Uvádím tento komentář kvůli tomu, že Petra se opravdu nad udidlem zamýšlí a volí-li udidlo, ví proč. S jejími argumenty souhlasím, a i proto je zde uvádím... Mimochodem - také mám doma "sbírku" různých udidel