Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lead rein

24. 6. 2009

V lead reinu soutěží celá trojice - dítě jako jezdec, samozřejmě jeho poník a doplňuje je vodič, většinou maminka - ale vídáme ve výstavním kruhu při této soutěži i tatínky a nejsou výjimkou!

Soutěž je myšlená jako klání malých jezdců na jejich prvních ponících a proto je kvůli jejich věku a bezpečnosti nelze nechat jezdit v cizím prostředí, mezi jinými koňmi, zcela samostatně. Každý malý jezdec proto má svého vodiče, který jistí jezdce tím, že má koníka připnutého na vodítku, ale ne za udidlo, pouze zespoda za nánosník uzdečky (vlastně za podbradník), čímž neovlivňuje to, jak dítě v sedle koníka otěžemi a udidlem vede, ale může v případě potřeby pomoci zvládnout kritickou situaci a předejít karambolům a úrazům.

Vodič jde vedle koně a měl by držet vodítko mírně prověšené, aby bylo zřejmé, že poník jde na otěži držené jezdcem. Dítě tedy musí umět vést koně v kroku a v klusu bez pomoci dospělého, ten je tu jenom pro jistotu.

Samozřejmě, co oči posuzovatele nevidí…můžete dítěti pomoci zašeptáním rady, můžete v rohu za zády posuzovatele příliš rozběhnutého poníka pomoci přibrzdit, můžete využít toho, že máte poníka vycvičeného tak, že sám udržuje svou plec na úrovni vodiče, lze pomoci při přechodu do klusu mlasknutím apod. Nejde o drezurní soutěž, kde by se hodnotil stejně klus, jako přechod do něj. Posuzovatel chce vidět, jak dítě v klusu sedí, jakou má rovnováhu a není podstatné, že se poník rozklusal jenom proto, že kluše i poník v řadě před ním.

Jde o výstavní třídu, takže stejně jako je důležitý dobrý sed a držení koně v kroku a klusu, hodnotí se také celkový estetický dojem. Můžeme-li si z koní pro tuto soutěž vybrat, vybereme nejen nejhezčího, ale současně takového, s kterým jezdec trénuje a umí to s ním, jde mu na něm ježdění nejlépe. Pony by měl být přiměřený velikosti dítěte, ani moc velký, ani moc malý.

Jezdec má na sobě klasické jezdecké oblečení včetně bot a jezdecké přilby, poník anglické sedlo a uzdečku. Vodič musí být společensky oblečen „za lorda či lady z venkova“ včetně pokrývky hlavy. Výsledný dojem ovlivní také barevné ladění koně, výstroje, oblečení jezdce a zejména vodiče, včetně doplňků.- podsedlová dečka poníka, stuha na klobouku  dámy apod.

Soutěž je příležitostí pro malé začínající jezdce si bezpečně zasoutěžit na ponících, ale má své kouzlo i pro zúčastněné vodící dámy. Víc asi napoví fotografie nebo shlédnutí soutěže při nějaké výstavě.