Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chyť mě,jestli to dokážeš!

10. 5. 2009

Zákon „schválnosti“ - vakcinu na herpes potřebovala kromě hřebce i naše neodchytitelná kobylka Fientje. Celý týden před Sobotou, na kterou jsme vakcinaci domluvili s veterinářem, jsem Fientje ochočovala. Samozřejmě se snažím pořád, abych ji při podání pamlsku mohla také pohladit, na pošimrání na nose si už zvykla, teď jsem ji uplácela, abych ji směla zlehýnka pohladit po hřívě. V sobotu jsem Fientje nabídla mrkem a druhou rukou úspěšně hmátla do její hřívy, abych si ji za hřívu přidržela, než jí nasadím ohlávku. Bohužel právě tento okamžik si vybrala žárlivá Sametka a kousla Fientje do zadku. Ta poskočila stranou a vyškubla se mi. A bylo to v pytli…

Zkusila jsem sice znova Fientje nalákat, ale už jsem ji „nepřemluvila“, aby si ode mne něco vzala z ruky, byla zrazená. Nebylo jiné řešení, než zavřít celé stádo. Moc se mi do toho nechtělo, ale co naplat?

První jsem odvedla Aletku, protože byla ke mě nejblíže, když jsem se do toho pustila. Odvedla jsem ji do zadní zahrady - tedy cesta 500 m tam a 500 m zpátky pro Sametku s hříbětem. Utekla za námi Tirza a tak už byli doma 4 koně. Třetí cesta byla s Borgisem, zbyla Gemini s Ginevrou, ale bohužel Fientje sice nechtěla zůstat ve výběhu sama, ale když jsme procházeli velkou ohradou, odběhla za Merci a Askou. Ach jo. Ach jooo! Mohla jsem mít vyhráno, ale Fientje se rozhodla jinak a nezbylo, než se vrátit pro velké kobyly. Aska a Merci byly z přítomnosti Fientje rozjuchané a nedaly se chytit. Opatřila jsem si pomocníky a dostali jsme koně koridorem pro zahánění krav z pastvy do stodoly a tam v rohu se konečně Fientje nechala chytit, asi pochopila, že prohrála. Aska a Merci se znova vrátily do velkého výběhu a Fientje jsem odvedla domů.

Postupně jsem zase vodila koně zpátky, to bylo už rychlejší, stačilo je vypustit za brankou. K výběhům jsem vedla koně po třech - v každé ruce 1 klisnu a na volno jedno hříbě, u výběhů jsem klisnu bez hříběte uvázala a provedla brankami nejprve maminu a prcka a pak se vrátila pro solo klisnu, po vakcinaci jsem odvedla k ostatním také Borgise, jenom Fientje musela zůstat na zadní zahradě. Musí se za 14 dní přeočkovat a kdo by se na to nevykašlal, znova riskovat takovou anabázi!

Fientje bylo v zahradě smutno. Tráva trochu obrostla, ale tu brzy vypásla a vydupala, tak se jí přisekávalo zelené v sadu. Fientje chyběla společnost a tak se brzo zase nechala zlehýnka pohladit po hřívě…