Jdi na obsah Jdi na menu
 


  Aletta - Clair v. Kairos

Nar. 30.4.2007, míry 83,92,118,13 - 8.2 bodu - HPK

Obrazek

 

 

Původ: www.aschk.cz/shetland/pk/pk_display_shp.php

 

Příběh pořízení:

0026_25_0027.jpegAletta-Clair v. Kairos se narodila 30.4.2007 v Liesselu v Holandsku v chovu rodiny Damenových „Kairos“. Našla jsem její foto na inzertním servru, zaujala mne výraznou hvězdičkou na čele. Do ČR dorazila 8. března 2008, tedy jako ročka, přesněji bylo jí 10 měsíců. Otcem Aletky je hřebec Sir Sent Clair v. Kairos , mladý vraník po ryzákovi Hairos v. St. Fortuna, holandskému šampionu z roku 2002, matkou vranka Trigger v.d. Boksenlaer po hřebci Adam v. Spuitjesdom, holandskému šampionovi z roku 1994. Oba dědečkové jsou tedy významní hřebci s KVH 86 a 85 cm, tedy minishetlandi, babičky jsou obě KROON, jedna dokonce KROON PREF. O rodičích se v době nákupu Aletky nedalo mnoho zjistit, protože šlo o velmi mladé koně (otci bylo v době narození Aletky 5 let a matce jen 4 roky). Aletka obdržela ještě v Holandsku tzv. veulenpremii. Po podrobnějším prozkoumání rodokmenu nelze přehlédnout, že je příbuzensky prochovaná na hřebce Adam v. SpuitjesdObrazekom, který je nejen otcem matky, ale také otcem matky otce.

Byla tedy prezentovaná jako velmi nadějná kobylka, čemuž odpovídala i cena. Okouzlila mne svou hvězdičkou a tak jsem tedy kývla i na vyšší cenu. Koneckonců - proč kupovat jiné levnější hříbě, když se vám líbí tohle?

Po vylínání mne Aletka trochu zklamala, stalo se z ní ošklivé kačátko, hlavně ve smyslu určité jemnosti tvarů. To spolu s bujnou hřívou vytvářelo nepoměr, štíhlé tělíčko bylo o to nápadnější. V létě si část hřívy odrbala a naopak trochu zesílila a tak začala vypadat lépe.


 

V roce 2009 po jarním línání bylo znát, že je Aletka o rok starší, ale přesto jemnější než bývala Sasanka, kterou měla ve stádě nahradit. 

 

aletta-a-amber-11.jpegDospělost - kobylka dlouho vypadala nevyzrále, člověk se až bál, zda z toho rozježeného hříběte vyroste dostatečně mohutná miniklisnička. Ale čas všechno spravil a dobré geny se projevily. Povedlo se! Kobylka je trochu jemnější kostry, ale přesto dostatečně mohutná, spíš ušlechtilá než hrubá, s perfektní povahou.  Snadno jsme ji zaučili pod sedlo a je z ní velmi milý dětský poník. Její první hříbě Amber se jeví velmi nadějně, dorůstá do vizuální podoby své maminky, až bude Amber dospělá, budu si muset dát pozor, abych si ji s maminkou nepopletla! Momentálně je Aletka znovu březí s hřebcem Pico.

 

Výstavní úspěchy:

2008 - regionální výstava  Plasy -  1. místo v mladých koních minityp

2009 - regionální výstava  Plasy -  1. místo v mladých koních minitypu. 

2010 - regionální výstava  Plasy -  3. místo v klisnách minitypu

2011 - výstava Chomutov - 1.  místo v klisnách minitypu

 

Hříbata:

2010 - Amber z Aslanu (po Pico)

2012 - Aura z Aslanu (po Pico)

2013 - Agra z Aslanu (po Pico)

2014 - Árie z Aslanu (po Pico)

2015 - Astra z Aslanu (po Pico)

 

imgp2721.jpg